Alternatyvios istorijos įdomybių konspektas

#01 – Sintetinė biologija

Tai buvo 1979 metų kovo įprastą penktadienį. Bet 19 kariniame miestelyje, Sverdlovske, prieš pamainos pabaigą personalo veiksmai privedė prie baisios katastrofos. Technikas išėmė ventiliacinės šachtos filtrą ir užrašė tai žurnale, bet kitos pamainos darbininkai nepastebėjo tai. juodligeBe filtro juodligės  sporos išplito per tą ventiliacinę angą. Oficialiai užregistruota 80 aukų, bet žuvo tikriausiai apie 300 žmonių. Daugiausiai nukentėjo kaimyninės keramikos gamyklos darbininkai, kurie numirė savaitės bėgyje. Šis įvykis buvo pavadintas biologiniu Černobyliu.
Šaltojo karo šalys oficialiai uždarė biologinio ginklo gamybą. Bet pasaulyje neišnyko tokia gamybos galimybė tame tarpe šalims su nedidele ekonomika. Tuo metu buvo pagaminta šimtai tonų šio ginklo – pakankamai kad išnaikinti viso pasaulio gyventojus.
Valdant genetinį kodą šiandien galima sukurti naujas gyvybės formas. Ši mokslo sritis vadinama sintetine biologija. Galvojama kad biotechnologijos metodai leis išspręsti daugelį žmonijos problemų. Pavyzdžiui ieškant vėžinių lastelių ar valant teritoriją nuo radiacijos. Atsiveria fantastiškos galimybės. Tačiau dabartinės investicijos skirtos pagrinde alternatyvių kuro rūšių paieškai. Žolė bus modifikuota kad augtų greičiau ir būtų didesnė. Po to bus sukurta bakterija, kuri pavers šią žolę į biokurą. Bet galingas šios technologijos potencialas iššaukė ir pavojų. Kas užtikrins, kad ši bakterija nepaklius į gamtą. Tuomet norima sugalvoti savęs sunaikinimo mechanizmą šiai bakterijai kai atsiranda atviroje erdvėje. Bet daug didesnė tikimybė kad kas nors panaudos specialiai pakenkimui.
Dėl to vyksta moksliniai ginčai. Du mokslo darbuotojai pademonstravo, kad naudojantis iš interneto paimta genetine informacija  ir užsakius reikalingas medžiagas paštu bei naudojantis standartine universitetine laboratorine įranga galima sukurti poliomielito  virusą. Tokiu būdu kas gali garantuoti kad blogais tikslais ar už atitinkamą atlygį nebus sukurtas koks kitas virusas ? Tai sukėlė visuomenės šoką. Vystantis technologijoms tai vis lengviau bus galima padaryti. Gal po 20 metų, jei nebus imtasi atitinkamų priemonių – bet kas galės suformuoti kokio nors viruso atmainos savo variantą.
Tokiu būdu sintetinė biologija yra pagrindinis žmonijos pavojus ir užima pirmąją vietą dešimties pasaulio pabaigos scenarijų tarpe.

Epidemijos
Žr. kitus šios serijos straipsnius.
10 Ways to End the World 2011

2013-02-13 - Posted by | Žmonijos pavojai | , , ,

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: