Alternatyvios istorijos įdomybių konspektas

#06 – Gamtinės pandemijos

Šis pavojaus šaltinis mums gerai žinomas. Tai ateina iš pačių sėkmingiausių Žemės padarų: bakterijų, parazitų ir virusų.  Pandemijos  yra labai pavojingos. Žudė žmoniją visais istoriniais laikais ir neabejojama kad vėl kils ateityje. Kadangi keliaujančių po pasaulį vis daugėja, tai ir pandemijos paplitimo greitis taip pat didėja. Nėra jokios garantijos, kad tai nebus žmonijos žūties priežastimi.

1918 metais žmonija šventė pirmojo pasaulinio karo  pabaigą. Bet deja atsirado daug pavojingesnis priešas už mirtį nešančias dujas ar artilerijos šūvius. Ispaniškojo gripo  pandemija plito greičiau už miško gaisrą. Apie pusė pasaulio gyventojų sirgo ir apie 80 milijonų žuvo nuo tos pandemijos. Daug daugiau negu pirmajame pasauliniame kare. Iki šiol neaišku kodėl tiek daug nukentėjusiųjų. Tai tikriausiai didžiausia 20 a neišaiškinta paslaptis.
Dabartiniu laiku yra žinomi pavojingi – paukščių gripas ir kiaulių gripas, kurie dar vis pietryčių Azijoje evoliucionuoja, tobulinasi ir gali išeiti iš po kontrolės.

VirusologijaVirusai  pakliuvę į mūsų organizmą prasiskverbia į ląsteles ir pradeda savę kopijuoti išnaudodami vidinius ląstelių resursus. Tame tarpe yra virusai (RNK), kurie labai mutuoja ir gali atsirasti labai pavojingų atmainų. Taip pat labai pavojingi virusai, kurie mutuoja iš kitų gyvūnų. Arba kai apsijungia keli virusų štamai ir imuninė sistema jų visiškai nepažįsta.
Imunodeficito (ŽIV)  virusas pakliuvo žmonėms iš beždžionių apie 100 metų atgal. Virusais galima užsikrėsti nuo naminių gyvunų, medžiotojai nuo laukinių, nuo šikšnosparnių ir kitų gyvunų kurie gali evoliucionuoti į pavojingą žmogui. Tokie virusai vadinami zoonozėmis  (angliškai zoonosis).

Stokholmo karališkojo technologinio instituto mokslininkai sukūrė galingą kompiuterinę programą ,  modeliuojančią viruso paplitimą.  Siekdami išsiaiškinti kaip žmonija gali suvaldyti analogišką su 1918 metų gripu pandemiją, gavo liūdnus rezultatus. Scenarijus, kai vienas žmogus, apsikrėtęs nauju virusu vidurinėje Azijoje grįžta į Stokholmą lėktuvu. Nusileidus lėktuvui jau buvo apkrėsti 5 žmonės. Labai greitai paplinta namuose bei darbe ir po visą šalį – per transportą, parduotuves ir masinius renginius. Laiku sukurti vakciną šiuo atveju neįmanoma. Jau per porą mėnesių išaiškėja pagrindinės pasekmės. Aštuntą savaitę apkrėsti 100 000 žmonių o devintą savaitę jau 300 000 ir t.t. Kompiuterinis modelis suformavo pasibaisėtiną vaizdą. 7 milijonai švedų apkrėsti ir pusė milijono žuvo. Pasauliniu mastu 70% žmonių apsikrės ir 1 milijardas mirs.

Klausimas ar gali atsirasti dar pavojingesnis virusas, kuris grėstų žmonijos egzistavimui? Jei naujasis virusas pasižymės ebolos  mirtingumu ir inkubaciniu periodu kaip ŽIV tai rezultatai bus iš tikro baisūs. Toks virusas išplis nespėjus sureaguoti į pasekmes ir sugebės nušluoti mus nuo Žemės paviršiaus. Mažai tikėtinas scenarijus, bet jam nėra ką priešpastatyti. Ir šis scenarijus yra pavojingiausias iš anksčiau apžvelgtų #10, #09, #08 ir #07.
Tokiu būdu pavojaus nuo mikroorganizmų scenarijus randasi šeštoje mūsų sąrašo vietoje.

Epidemijos
Žr. kitus šios serijos straipsnius.
10 Ways to End the World 2011

 

2013-01-14 - Posted by | Žmonijos pavojai | , , , , ,

Kol kas komentarų nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: