Majai
Majai – Centrinės Amerikos indėnų tauta, sukūrusi Majų civilizaciją. Jie gyveno vadinamajame istoriniame-kultūriniame Maja regione (Meksikos pietuose (Čiapas, Jukatano šiaurė), Gvatemaloje, vakarų Hondūre ir šiauriniame Belize). Jų civilizacija gyvavo maždaug nuo 1000 m. pr. m. e. iki ispanų užkariavimo (iki XVI a.).
3113 m.pr.m.e – prasideda majų kalendorius
2012.12.21 – pasibaigia majų kalendorius
Majų civilizacijoje gyvavo apie 70 miestų.
15 a. nukariavo Konkistadorai – ispanų, portugalų užkariautojai.
Majai pasidavė, nes buvo numatyta jų kalendoriuje. Galvojo kad dievai nes nepažinojo nei arklių nei šaunamųjų ginklų.
Buvo didelės problemos su vandeniu ir dirvoženio nualinimu iškirtus miškus. Pagrindinis maistas kukurūzai, kuriuos augino apie 5 tūkst. metų. Dar pupos ir moliūgai.
Aukodavo vaikus dievams. Ant vulkano virš 6000m aukščio rastos trys pusės tūkstančio metų senumo labai gerai išsilaikiusios vaikų mumijos. Išsilaikė nes buvo padengtos vulkano pelenais ir šaltyje. Dabar saugojamos šaltoje azoto atmosferoje. Nustatyta kad vaikai į šią vietą atvesti apie 1600 km keliu. Kelyje buvo viena sausiausių pasaulyje dykuma.
Vienas didžiausių klasikinės Majų civilizacijos miestų – Tikalis. Dešinėje pusėje – Jaguaro šventykla
Greta religijos, labai gerai buvo išvystyta matematika ir astronomija. Vienas iš pačių pažangiausių matematikos pasiekimų buvo nulio sąvoka. Astronomijoje buvo naudojamasi sudėtingu kalendoriumi, kuris rėmėsi saulės metais (18 mėnesių po 20 dienų ir papildomas 5 dienų laikotarpis), buvo šventieji metai (13 ciklų po 20 dienų) ir daug kitų ciklų, pradėtų skaičiuoti nuo 3114 m. pr. m. e. Majų astronomai turėjo tikslias Mėnulio ir Veneros pozicijų lenteles ir mokėjo numatyti Saulės užtemimus.
Kol kas komentarų nėra.
Parašykite komentarą